portal o kosmetyce naturalnej Uroda bez chemii
home o nas kontakt sitemap

organizacje certyfikujące

Na rynku pojawiło się wiele produktów, których producenci reklamują je jako naturalne, ekologiczne, biologiczne. Ze względu na brak uregulowań prawnych dotyczących kosmetyków naturalnych, standardem stały się więc niezależne organizacje certyfikujące, które nakładają na producentów wiele warunków do spełnienia, aby mogli oni swe wyroby oferować jako ekologiczne, organiczne czy biologiczne.
Takich jednostek certyfikujących jest już na świecie wiele, lecz my zajmiemy się tylko tymi, których certyfikaty posiadają kosmetyki sprzedawane w Polsce:

Demeter

DEMETER jest niemieckim stowarzyszeniem producentów ekologicznych działającym już od 1924 roku. Jako pierwsze ustanowiło wymagania wobec całego procesu produkcji żywności, a następnie także i kosmetyków naturalnych. Demeter jest znakiem firmowym dla produktów pochodzących z upraw biologiczno-dynamicznych. Tylko partnerzy, których produkcja jest surowo kontrolowana, mają pozwolenie na używanie znaku DEMETER. Związek DEMETER dokładnie sprawdza, czy dyrektywy z dużą konsekwenją przez nich wypracowane i nałożone na producentów, są przez nich w całym okresie produkcji (od uprawy, aż do przerobu składników) przestrzegane. Do tego dochodzi jeszcze coroczna kontrola państwowa przeprowdzona zgodnie u przepisami Uni Europejskiej dotyczącymi produktów ekologiczych.
Ale DEMETER stawia poprzeczkę dużo wyżej. Domaga się, oprócz rezygnacji z syntetycznych naworów i chemicznych środków ochrony roślin oraz sztucznych dodatków w przetwórstwie, celowego wspomagania procesów życiowych w ziemi i w pożywieniu. Rolnicy DEMETER są aktywnymi organizatorami wartościowej (lebenswert) przyszłości. Gwarantują oni żywność z charakterem, której typowy smak stanie się intensywnym i zdrowym przeżyciem.
Produkty DEMETER zostaną tylko wówczas dopuszczone do obiegu, jeżeli są naprawdę sensowne i wartościowe. Asortyment pożywienia z charakterem jest wielostrommy: od włoskiego makaronu, przez wegetariańskie mrożonki, produkty mleczne, wino, salami z barana, smarowidła do chleba, cała paleta pożywienia dla niemowląt, pikantne i słodkie chrupki, nagrodzane lody, wzmacniające mleko klaczy, aż do sucharów. Do tego dochodzą jeszcze wysokowartościowe i naturalne kosmetyki dla dużych i małych. I na sam koniec wymienić należy materiały z wełny i bawełny, które równieżposaiadają certyfikaty DEMETER.

Kosmetyki, które posiadają certyfikat "DEMETER":
 • "Martina Gebhardt Naturkosmetik" - seria kosmetyków dla dzieci
 • "Martina Gebhardt Naturkosmetik" - olejki do pielęgnacji i masażu skóry
 • "Martina Gebhardt Naturkosmetik" - seria dla kobiet w ciąży
 • wiele produktów Tautropfen

Więcej szczegółowych informacji znajdziecie Państwo na stronie niemieckojęzycznej DEMETER.DE lub angielskojęzycznej DEMETER.NET


DO GÓRY

ecocert

Ecocert jest międzynarodowym, niezależnym stowarzyszeniem kontrolującym, działającym w zakresie ochrony środowiska. Jego główna siedziba znajduje się we Francji. Od 2002 roku ECOCERT zajmuje się kontrolowaniem jakości kosmetyków ekologicznych. Stworzyło do tego dwa określenia, o różnych kryteriach.
Znakiem "ekologiczne i biologiczne kosmetyki" mogą być oznakowane produkty, w których ilść stosowanych surowców pochodzenia naturalnego wynosi przynajmniej 95%, z których również przynajmniej 95% musi pochodzić z upraw biologicznych.
Określeniem "biologiczny kosmetyk" są opatrzone produkty, których surowce naturalne pochodzące z biologicznych upraw stanowią przanajmniej 50%. Pozostałe kryteria stosowane przy kontroli obu klas produktów:

Ecocert nadała dotychczas certyfikat około 1100 kosmetyków pochodzących od 80 producentów, z czego większość pochodzi z Francji.

Kosmetyki, które posuadają certyfikat "ECOCERT":
 • eco cosmetics
 • Argiletz Centifolia

Więcej szczegółowych informacji znajdziecie Państwo na stronie francuskojęzycznej ECOCERT.DE.


DO GÓRY

Cosmebio

Wymagania Cosmébio: co gwarantuje to logo?
Na podstawie specyfikacji, jaka została złożony do Ministerstwa Przemysłu w 2002 r., Karta Cosmébio zapewnia przejrzystość w zakresie składników i procesów produkcyjnych wykorzystywanych w kosmetykach ekologicznych.
Zgodnie z tymi zasadami, produkty z logo BIO lub logo ECO zawierają głównie składniki naturalne i pochodzenia naturalnego. Cały skład produktu jest dokładnie kontrolowany wg ścisłych zasad:

Karta Cosmebio zezwala na użycie w minimalnej ilości, znikomej, syntetycznych substancji, które nadal nie są dostępne w postaci naturalnej (składniki te muszą spełniać bardzo wąskie wymagania, tzw. listy pozytywnej, wykluczającej stosowanie PEG, silikonów, pochodnych przemysłu petrochemicznego... )
 • spośród surowców roślinnych, przynajmniej 95% musi mieć jakość biologiczną (pochodzić z upraw biologicznych)
 • zakaz stosowania syntetycznych zapachów lub barwników
 • wykluczenie konserwantów syntetycznych, takich jak paraben lub fenoksyetanol
 • bez substancji pochodzenia petrochemicznego (parafina, silikon, PEG)
 • bez substancji z roćlin genetycznie modyfikowanych
 • zabronione są obróbki jonizacyjne

Poszanowanie natury powinno być całkowite (poszanowanie naturalnej równowagi, żadnych testów na zwierzętach).
Procesy uzyskiwania nie mogą zanieczyszczać środowiska.
Opakowania muszą ulegać biodegradacji lub nadawać się do ponownego użytku (recyklingu).
Konsument musi uzyskać całkowitą i przejrzystą informację dotyczącą użytych składników i całości etapów produkcji aż do produktu finalnego. Procent składników naturalnych i procent składników bio jest jasno wskazany na wszystkich opakowaniach produktów certyfikowanych, noszących znaki BIO i ECO.

Kosmetyki, które posuadają certyfikat "COSMEBIO":
 • Cattier
 • Laboratoires DERMATHERM
 • pełną lista producentów znajduje się na stronie internetowej COSMEBIO

Więcej szczegółowych informacji znajdziecie Państwo na stronie francuskojęzycznej COSMEBIO.ORG.
DO GÓRY

bdih - "kontrolierte naturkosmetik"

BDIH jest skrótem od Bundesverband Deutscher Industrie- und Handelsunternehmen für Arzneimittel, Reformwaren, Nahrungsergänzungsmittel und Körperpflegemittel (Naradowa Jednostka Niemieckiego Przemysłu i Przedsiębiorców Leków, reformwaren, nah... i Środków do Pielęgnacji Ciała). eine 1951 gegründete Vereinigung von Herstellungs- und Vertriebsunternehmen mit Sitz in Mannheim (www.bdih.de). Założona została w 1951 roku jako zjednoczenie producentów i vertriebspartner z siedzibą w Manheim.

Producenci, których kosmetyki oznaczone są znakiem "Kontrollierte Natur-Kosmetik" (kontrolowane kosmetyki naturalne), duży nacisk kładą na nowoczesną, naturalną i szczególnie delikatną pielęgnację.
Do produkcji tych kosmetyków używane są naturalne surowce, jak oleje roślinne, tłuszcze i wosk, ekstrakty ziołowe i wody kwiatowe, olejki eteryczne i sbstancje zapachowe z kontrolowanych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów.

Oto kryteria, jakimi kieruje się BDIH przy nadawaniu certyfikatu:
 • stosowanie roślinnych surowców z kontrolowanych upraw ekologicznych oraz certyfikowanych dzikich zbiorów
 • przez cały cykl produkcji nie będą wykonywane testy na zwierzętach
 • zakaz stosowania surowców pochodzących od martwych zwierząt (np. olej żółwi, olej z norki, tłuszcz z świstaka, kolagen zwierzęcy)
 • dozwolone jest stosowanie nieorganicznych soli (np. siarczan magnezu) i mineralnych surowców (np. chlorek sodu)
 • świadoma rezygnacja z organiczno-syntetycznych środków barwiących, syntetycznych substancji zapachowych, silikonów, parafiny i innych substancji uzyskiwanych przy destylacji ropy naftowej
 • ze względu na mikrobiologiczne bezpieczeństwo produktów, obok naturalnych konserwantów, dozwolone jest również stosowanie pewnych naturalnie identycznych konserwntów: kwas benzoesowy, kwas salicylowy i jego kwasy, kwas sorbinowy i jego sole, alkohol benzynowy. W deklaracji kosmetyku substancje te muszą być dodatkowo oznaczone: "Konserviert mit... [Name des Konservierungsstoffes]" ("Konserwowane... [nazwa składnika]")
 • w celu odkażenia surowców do produkcji kosmetyku, jak i produktu końcowego, rezygnacja z radioaktywnego naświetlania
 • stosowanie opakowań ekologicznych i łatwo ulegających rozkładowi
 • proces produkcji bezpieczny dla środowiska naturalnego.

Producenci, których produkty kosmetyczne posiadają certyfikat BDIH:
 • Lavera - Lavere
 • Logona
 • Martina Gebhardt Naturkosmetik
 • Primavera
 • Weleda
 • Sante
 • Santa Verde
 • Tautropfen
 • pełną lista producentów znajduje się na stronie internetowej BDIH

Szczegółowe informacje o "Kontrolierte Naturkosmetik" znajdziecie Państwo na stronie kontrollierte-naturkosmetik.de

DO GÓRY

Kosmetyki nie testowane na zwierzętach - Tierversuchsfreie Kosmetik (IHTK)

IHTK jest skrótem od Internationaler Herstellerverband gegen Tierversuche in der Kosmetik (Międzynarodowy związek producentów przeciwko stosowania testów na zwierzętach w kosmetyce). Pieczęcią IHTK jest "Zajączek z ochraniającą go dłonią".

Od lat IHTK wraz z niemieckim związkiem ochrony zwierząt walczy o zakazanie testów na zwierzętach w kosmetyce. Wszystkie produkty, które spełniają kryteria IHTK są oznakowane ich symbolem.

Certyfikat ten oznacza, że:
 • od fazy projektowej poprzez produkcję, aż do gotowego produktu nie bę wykonywane żadne testy na zwierzętach
 • nie będą stosowne żadne surowce, które zostały po raz pierwszy przetesowane na zwierzętach po 01.01.1979
 • zastosowanie nie znajdą surowce, których zdobycie wiązało się z męczeniem zwierząt lub ich uśmierceniem (np. olej z norki, olej z kaszalota, olej z żółwia). Wyjętek stanowią substancje pochodzące od Žywych zwierząt: wosk pszczeli, miód, mleko, lanolina
 • zakaz współpracy z firmami, które przeprowadzają testy na zwierzętach lub zamawiają w innych laboratoriach.

Wszyscy członkowie IHTK muszą regilarnie przedstawiać dokładne listy surowców i dostawców, jak również wszystkie składniki kosmetyku muszą być ujawnione na opakowaniu produktu.

Kosmetyki, które posiadają certyfikat IHTK:
 • Martin Gebhardt Naturkosmetik
 • Primavera Live

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.ihtk.de


DO GÓRY


sklep z certyfikowanymi kosmetykami naturalnymi firm:
- ava - polskie kosmetyki
- alva
- lavera
- logona
- martina gebhardt naturkosmetik
- sante
- tautropfen
- weleda
- heliotrop
- annemarie börlind
- sonett
- eco cosmetics
» wejście do sklepu

Katalog Stron Kobiecych

testy nowych produktów

(pazdziernik 2012)
» SZAMPONY PRZECIWŁUPIEŻOWE (26 produków)

(lipiec 2012)
OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA (22 produkty)

(maj 2012)
» KOSMETYKI DLA MĘŻCZYZN
(45 produktów)
» testy z roku 2012
» testy z roku 2011
» testy z roku 2010
» testy z roku 2009
» Testy z roku 2008
» testy z roku 2007

copyright © 2007-2012 zdrowe-kosmetyki.pl