portal o kosmetyce naturalnej Uroda bez chemii
home o nas kontakt sitemap

Pelęgnacja dzieciArtykuł pod redakcją Dominiki Grygier-Ociepka (Medicago) - sierpień 2010

Dziecko - naturalna pielęgnacja

Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka wszystkiego co najlepsze, dzieli się z nim wszystkim co ma, a nawet oddaje mu to czego podzielić nie może. Często okazuje się, że stwierdzenie, iż coś jest najlepsze, nie zawsze jest takie proste i oczywiste. Dotyczy to całej sfery życia - jedzenia, ubioru, a również kosmetyków.
Pielęgnacja skóry dziecka, od jego narodzin jest niezwykle ważna, co więcej to w jaki sposób zadbamy o skórę dziecka na początku, będzie miało znaczenie podczas jego dalszego rozwoju.

W dzisiejszym świecie, powoli wraca się do naturalnych metod piel?gnacji dzieci i niemowląt. Szczególnie w Polsce zauważyć można, iż w aptekach pojawia się coraz więcej naturalnych produktów - dążymy zapewne do tego, co w Europie jest ju? standardem. Tam w większości Aptek można znaleźć wiele naturalnych, często również ekologicznych kosmetyków do pielęgnacji dzieci. Naturalne kosmetyki można też już coraz częściej spotkać w sklepach dziecićcych.

Powszechnie stosowane kosmetyki dla dzieci zawierają składniki, których działanie budzi wiele wątpliwości.
Są to m.in. parabeny, oleje mineralne i inne pochodne ropy naftowej, triclosan, fenoksyetanol, SLS (Sodium Laureth Sulphate) oraz ftalany. O każdym z tych składników zapewne można by napisać osobny artykuł. Wystarczy wpisać któryś z nich do wyszukiwarki internetowej, by zobaczyć dziesiątki artykułów traktujących o tym temacie. Ważne jest, aby przed zakupem danego produktu dokładnie spojrzeć na jego etykietę, a szczególnie na składniki. Wszystkie wymienione wyżej przykładowe składniki, producent powinien umieścić na liście składników. Wyjątkiem mogą być jedynie ftalany, o których producent nie jest zobligowany napisać.
Każda szanująca środowisko i ludzi firma kosmetyczna posiada odpowiednie certyfikaty, które gwarantują bezpieczeństwo pochodzenia użytych składników - często źródłem ich pochodzenia są plantacje ekologiczne. Jednym z najbardziej znanych i cenionych jest francuski certyfikat ECOCERT.

Przygotowując się do macierzyństwa powinniśmy z należytą starannością wybrać zestaw kosmetyków, który będzie niezbędny podczas prawidłowej pielęgnacji naszego maleństwa. Bardzo ważny jest przede wszystkim płyn lub żel do kąpieli nie zawieraj?cy parafiny (tworzy ona nieprzepuszczalną warstwę na skórze, pod którą tworzą się bakterie beztlenowe), natłuszczający skórę i nie powodujący jej wysuszania. Dobrze jeśli w jego składzie znajdziemy rumianek oraz nagietek, które działają przeciwzapalnie, łagodząco oraz wspierają tworzenie nowych komórek. Po kąpieli należy zadbać o prawidłowe nawilżenie skóry dziecka. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj balsam do twarzy i ciała, który wzbogacony w naturalne ekstrakty roślinne doskonale spełni swoje zadanie. Do masażu należy używać olejku. Bardzo dobrze jeśli jest on w 100% naturalny i zawiera tylko i wyłącznie oleje z pierwszego tłoczenia na zimno. I to w zasadzie już wszystkie niezbędne naturalne kosmetyki dla dziecka.
Jeśli nasze dziecko będzie miało odparzenia wtedy potrzebny będzie krem ochronny o odpowiedniej zawartości tlenku cynku. Niektóre preparaty zawierają również wąkrotkę azjatycką, która działa łagodząco, antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Wybrani producenci naturalnych kosmetyków mają też w swojej ofercie specjalne mleczka i wody organiczne, które z dużym powodzeniem można używać zamiast wilgotnych chusteczek higienicznych.
W przypadku kremów ochronnych na słońce należy używać filtrów mineralnych, które są całkowicie bezpieczne i zawierają w sobie tlenek cynku oraz dwutlenek tytanu. Ważne, aby każdy z produktów był hypoalergiczny - pomoże nam to zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii. Dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry niektóre firmy przygotowały specjale preparaty, dzięki którym skóra jest odpowiednio nawilżona i natłuszczona, nie zaburzając przy tym jej funkcjonowania, a dziecko przez to jest spokojniejsze i może się prawidłowo rozwijać.

Naturalna pielęgnacja z czasem przechodzi w naturalne odżywianie i bardziej zielone spojrzenie na świat, który nas otacza. Warto wiedzieć, że działanie naturalnych produktów jest wolniejsze od szybkiego działania środków syntetycznych. Jednak w tym przypadku nie występują dzia?ania uboczne. Naturalne produkty, to także ukłon w stronę środowiska - jego poszanowanie i skorzystanie z jego przeolbrzymich możliwości.

Skóra po zastosowaniu naturalnych kosmetyków pielęgnacyjnych jest jedwabiście gładka, odpowiednio nawilżona i miła w dotyku. Co więcej, wiele naturalnych składników doskonale stymuluje skórę do obrony przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Warto wykorzystać to co dała nam natura, ona bowiem wie co dla nas jest najlepsze.


Na podstawie konsultacji z dr Dagmara Witkowska, lek. med. Spec. dermatolog

Jaka pielęgnacja dla mojego dziecka? - kosmetyki naturalne, ekologiczne

Zdrowa skóra dorosłego człowieka stanowi dobrąbarierę dla naszyego organizmu przed wpływami zewnętrzymi: chroni przed wiatrem, wodą, bakteriami lub kurzem i słońcem. Natomiast skóra noworodka nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, płaszcz lipidowy musi się najpierw wytworzyć. Skóra dziecka jest 5 razy cieńsza od skóry osoby dorosłej i mniej elastyczna. Warstwa ochronna skóry (naskórek) u małego dziecka nie jest jeszcze całkowicie rozwinięta, produkuje mało tłuszczu, gdyż gruczoły łojowe pracują nadal wolniej.

Dziecko musi najpierw nauczyć się regulować temperatirę swojego ciała poprzez pocenie, gdyż gruczoły potowe nie potrafią jeszcze prawidłowo pracować.
Procesy te trwają około 10 lat aż skóra stanie się tak samo gruba jak u dorosłego człowieka. Dlatego dzisiaj wielu lekarzy jest zdania, aby skórę dziecka pozostawić w spokoju jak najdłużej i pozwolić jej własnym rytmem uzyskiwać równowagę.

Każda kąpiel może naruszać i wysuszać delkatną skórę dziecka, dlatego wielu producentów kosmetyków dla dzieci zwraca uwagę na ich właściwości nawilżające.
Szczególnie olejki do kąpieli otulają skórę dziecka płaszczykiem ochronnym.

Przy wyborze odpowiedniego kosmetyku dla swojego malucha rodzice powinni, mimo wszystko, dokładnie przyjrzeć się składnikom, z jakich produkt ten jest wykonany.
Na półkach drogerii znajdziemy coraz większy wachlarz asortymentu przeznaczonego do pielęgnacji delikatnego ciałka dziecka. Ale czy rzeczywićcie nie możemy się bez nich obejść i czy są one bezpieczne dla skóry małego dzidziusia?
Testy tychże produktów przeprowadzane regularnie na zlecenie "Ekotest" dowodzą, że wiele z nich zawiera chemikalia, które niszczą skórę dziecka, jak również wprost jej szkodzą.
A mogłoby się wydawać, że receptury kosmetyków dla najmłodszycg mają innną podstawę, jak dla doros ych. W wielu przypadkach jednak tak nie jest.

I tak na przykład wiele szamponów dla dzieci opatrzonych jest przypisem, że nie szczypią w oczy. I mogłoby się wydawać, że jest to idealne wyjście, aby móc spokojnie umyć główkę naszemu maleństwu. Jednakże szampony te zawierają substancję chemiczną - LAURETHE- która powoduje że gałka oczna jest znieczulona, oczy nie pieką i dzięki temu nie tworzą się łzy. Ale łzy są przecież naturalną reakcją na bodźce i automatycznie przemywają oczy. Dlatego szampony takie nie są dobrym rozwiązaniem.

Innymi substancjami podlegającymi krytyce są oleje mineralne - składniki wywodzące się z destylacji ropy naftowej.
Pokrywają skórę cienką warswą, która hamuje prawdłowe oddychanie skóry, jej równowagę wodną.
W wielu kosmetykach dla dzieci pojawiają się również sztuczne substancje zapachowe, które przez cieniutką skórę dziecka łatwo mogą wedrzeć się do organizmu.

Więcej na temat niebezpiecznych substancji zapachowych dowiecie się Państwo w artykule niebezpieczne substancje.

I jeszcze sprawa prawie najważniejsza - pupa. Opakowana przez cały dzień w pieluchę jest narażona na odpażenia i otarcia. Do normalnej higieny zdrowej pupci wystarczy letnia woda, a nie jak nam nasze babcie podpowiadają dodatkowe, każdorazowe kremowanie. Jeżeli miejsca są zaczerwienione dobrze jest przetrzeń je olejkiem dla dzieci, a wielu lekarzy proponuje nawet używanie tylko oleju spożywczego (np. z oliwek), gdyż w ich składzie nie ma dodatkowych substancji, które mogłyby ujemnie wpływać na skórę.
Tak lubiane przez wielu rodziców i praktyczne mokre chusteczki do pielęgnacji dziecięcej pupy nie są całkowicie potrzebne. W podróży jednakże wydają sie być nie zastąpione.
Aby długo utrzymały świeżość muszą być dosyć obficie potraktowane konserwantami, do tego dochodzą oleje mineralne i sztuczne substancje zapachowe, które niepotrzebnie podrażniają skórę dziecka.

Informacje na temat ewentualnych skutków działania substancji chemicznych zawartych w kosmetykach (nie tylko przeznaczonych do pielęgnacji dzieci) znajdziecie Państwo w artykule niebezpieczne substancje .

Natomiast testy poszczególnych produktów opublikowanych dotychczas przez "Ökotest" znajdują się w artykule testy.
Tam też dowiecie się Państwo więcej o "Ökotest".

Oto lista serii kosmetycznych przeznaczonych dla dzieci, które oferujemy w naszym sklepie:

- alphanova bébé - kosmetyki francuskie z certyfikatem ECOCERT
- eco cosmetics - kosmetyki z Niemiec z certyfiktem ECOCERT
- helen - linea bimbi kosmetyki z Włoch z certyfikatem ICEA
- lavera - baby&kinder - kosmetyki niemieckie z certyfikatem BDIH
- lavera - baby&kinder neutral - kosmetyki niemieckie z certyfikatem BDIH
- logona - baby - kosmetyki niemieckie z certyfikatem BDIH
- logona - kids - kosmetyki niemieckie z certyfikatem BDIH
- martina gebhardt - baby&kind - kosmetyki niemieckie z certyfikatem DEMETER (jako jedyna firma na świecie wszystkie produkty ma oznaczone tym certyfikatem)
- tautropfen - kosmetyki niemieckie z certyfikatem BDIH oraz DEMETR
- weleda - baby&kind - kosmetyki niemieckie z certyfikatem BDIH


Czekamy także na propozycje od Państwa, listę składników (INCI) jakich produktów chcielibyście, abyśmy za was rozszyfrowali .
Proszę pisać na adres: inci@zdrowe-kosmetyki.plArtykuł zredagowany przez Joannę Wygnaniec-Jović - luty 2008


PRAWA AUTORSKIE:
Wszystkie artykuły zamieszczone na stronach portalu Zdrowe Kosmetyki - Uroda bez chemii (www.zdrowe-kosmetyki.pl) są własnością autora artykułu.
Kopiowanie i publikownie, bez uprzedniego otrzymania pozwolenia jest zabronione.

Jeżeli jesteś zainteresowany artykułem napisz do nas na adres: info@zdrowe-kosmetyki.pl.

sklep z certyfikowanymi kosmetykami naturalnymi firm:
- ava - polskie kosmetyki
- alva
- lavera
- logona
- martina gebhardt naturkosmetik
- sante
- tautropfen
- weleda
- heliotrop
- annemarie börlind
- sonett
- eco cosmetics
» wejście do sklepu

Katalog Stron Kobiecych

testy nowych produktów

(pazdziernik 2012)
» SZAMPONY PRZECIWŁUPIEŻOWE (26 produków)

(lipiec 2012)
OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA (22 produkty)

(maj 2012)
» KOSMETYKI DLA MĘŻCZYZN
(45 produktów)
» testy z roku 2012
» testy z roku 2011
» testy z roku 2010
» testy z roku 2009
» Testy z roku 2008
» testy z roku 2007

copyright © 2007-2012 zdrowe-kosmetyki.pl