Jak obniżyć ciśnienie szybko i skutecznie bez leków?

Nadciśnienie tętnicze to bardzo poważny i powszechnie występujący problem. Stanowi ono rodzaj choroby cywilizacyjnej, która nieleczona może prowadzić do bardzo poważnych następstw, groźnych nie tylko dla zdrowia lecz również dla życia. Co istotne, już nawet niewielka zmiana codziennych nawyków może przyczynić się do znacznej poprawy sytuacji. Warto zatem zastanowić się nad tym, jak obniżyć ciśnienie szybko i trwale?

Niekorzystne następstwa podwyższonego ciśnienia

Jak wspomniano powyżej, nadciśnienie tętnicze to bardzo powszechnie występująca w populacji dolegliwość, która może dotykać nawet co trzeciego dorosłego Polaka. Nieleczona może prowadzić do bardzo poważnych następstw, w tym: zawału serca, uszkodzenia nerek czy udaru mózgu. Na rynku dostępne są leki, które powinny być dawkowane zgodnie z indywidualnym stanem zdrowia pacjenta oraz wskazówkami jego lekarza. Z drugiej strony, już nawet niewielka zmiana codziennych złych nawyków może prowadzić do bardzo spektakularnych efektów.

Jak obniżyć ciśnienie szybko za sprawą diety?

Co istotne, utrata już nawet niewielkiej masy ciała prowadzi do bardzo skutecznego obniżenia ciśnienia oraz redukcji ryzyka wystąpienia niepożądanego migotania przedsionków. W tym celu należy przede wszystkim wyeliminować z codziennej diety żywność wysoce przetworzoną, słodycze oraz alkohol. Produkty te należy zastąpić porcją warzyw, owoców, białka oraz produktów pełnoziarnistych. Ponadto, zdecydowanym wrogiem zdrowia jest nadmiar spożywanej codziennie soli. Warto pamiętać o tym, że znajduje się ona również w spożywanych gotowych produktach, a jej limit dzienny wynosi jedynie około kilka gramów. Wśród produktów, które warto na stałe włączyć do zdrowej diety są banany. Są one cennym źródłem potasu, który ma bardzo pozytywny wpływ nie tylko na pracę serca, ale również całego układu krwionośnego.

Jak obniżyć ciśnienie szybko za sprawą aktywności fizycznej?

Sport to zdrowie, a codzienna dawka aktywności dostosowana do mozliwosći danego organizmu ma zbawienny wpływ na jego zdrowie. W przypadku problemów z ciśnieniem polecane są zwłaszcza ćwiczenia aerobowe, w tym: pływanie, jazda na rowerze oraz bieganie.

Jak obniżyć ciśnienie szybko ograniczając stres?

Przewlekły stres ma bardzo niekorzystny wpływ na stan zdrowia. Prowadzi on do wyniszczenia organizmu, spadku jego odporności oraz nasilenia dolegliwości chorobowych. Stres wpływa na wydzielanie hormonów, które przyspieszają akcję serca oraz zwiększają ciśnienie. Pomocne są wówczas zajęcia relaksacyjne oraz duża porcja regenerującego ciało i umysł snu.

Jak obniżyć ciśnienie szybko rzucając palenie?

Palenie papierosów wpływa na gwałtowny wzrost ciśnienia. Badania dowodzą, że wypalanie choćby kliku papierosów dziennie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu nawet o połowę.

Redakcja zdrowe-kosmetyki.pl