Dlaczego warto używać henny do włosów?

Większość kobiet regularnie farbuje włosy. Przyczyny mogą być różne, część pań chce, by odcień kosmyków był bardziej intensywny, inne natomiast chcą ukryć siwe odrosty. Niezależnie od tego jaki jest powód koloryzacji, warto rozważyć zmianę chemicznych środków na hennę. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z hennowaniem włosów?

Czym jest henna?

Henna do włosów jest sproszkowanym barwnikiem, który pozyskuje się z liści i pędów lawsonii bezbronnej. Co prawda ma niezbyt przyjemny zapach, jednakże po zmieszaniu z wodą zyskuje gładką konsystencję i daje możliwość wykonania koloryzacji, która nie tylko pozwoli na zmianę koloru włosów, ale także poprawę ich kondycji.

Zalety henny do włosów

Najważniejszą korzyścią płynącą z hennowania włosów jest ich pogrubienie. Dzieje się tak, ponieważ w składzie henny znajdują się barwniki, które na stałe łączą się z barwnikami włosów, dzięki czemu kosmyki naprawdę stają się grubsze i mocniejsze. Właśnie dlatego hennowanie jest idealnym rozwiązaniem dla osób mających cienkie i słabe włosy. Dodatkowo henna do włosów jest naturalnym filtrem UV dla kosmyków, dzięki czemu nie ulegają one dużym zniszczeniom podczas letnich upałów.

Użycie farby chemicznej pozwala co prawda uzyskać pożądany kolor włosów, jednak stają się one matowe i nieprzyjemne w dotyku. Korzystanie z henny pozwala uzyskać nie tylko wymarzony odcień, ale także efekt błyszczących kosmyków. Barwniki zawarte w ziołach wypełniają ewentualne ubytki we włosach, dzięki czemu stają się one bardziej wygładzone.

Farbowanie włosów henną

Przed przystąpieniem do koloryzacji włosów konieczne jest przygotowanie specjalnej mieszanki. Dostępne na rynku henny mają formę proszku, który należy rozpuścić w ciepłej wodzie, dokładna temperatura jest uzależniona od wybranego odcienia produktu, warto więc szukać tej informacji na opakowaniu. Dodatkowo do mieszanki dodaje się sok z cytryny, aby henna do włosów uległa rozpuszczeniu w kwaśnym roztworze. Uzyskaną w ten sposób mieszankę należy odstawić w ciepłe miejsce, aby całość się utleniła.

Kolejnym krokiem jest staranne umycie włosów szamponem bez silikonów. Na tak przygotowane mokre kosmyki można nałożyć gotową mieszankę z henną. Należy trzymać ją na włosach od 30 minut do nawet 4 godzin – dokładny czas powinien być uzależniony od tego jak intensywny efekt chce się osiągnąć. Ostatnim krokiem jest staranne zmycie henny z użyciem samej wody. Po hennowaniu nie powinno się myć włosów przez około dwie doby, w tym czasie odcień kosmyków może się jeszcze nieco zmienić.

Redakcja zdrowe-kosmetyki.pl