Jak odpieluchować dziecko bez nadmiernego stresu?

Odpieluchowanie dziecka to ogromne wyzwanie dla rodziców i często stres dla maluszka. Wielu rodziców chce to zrobić jak najwcześniej, by pozbyć się kłopotliwych pampersów. Pediatrzy zalecają, by wstrzymać się z podjęciem tej decyzji do momentu, gdy dziecko samo wykaże gotowość odstawienia pieluch. Jak odpieluchować dziecko bezpiecznie i bez nadmiernego stresu?

Kiedy odpieluchować dziecko?

Młodzi rodzice często słyszą rady, które zalecają rozpocząć rezygnację z pieluch po ukończeniu pierwszego roku życia przez naszą pociechę.

Trzeba jednak pamiętać, że dzieci rozwijają się w bardzo zróżnicowanym tempie. Jedna dzieci chcą jak najszybciej usiąść na nocnik, inne są przerażone tą perspektywą. Warto pamiętać, że Amerykańska Akademia Lekarzy Rodzinnych zaleca, by nie poganiać dziecka. Z odpieluchowaniem zaleca wstrzymać się do ukończenia przez malucha drugiego roku. Oczywiście zwracając uwagę na potrzeby dziecka. Rodzice nie powinni tego przyspieszać w sztuczny sposób, ale również nie powinni powstrzymywać dziecka przed doświadczaniem nowych rzeczy.

Jak odpieluchować dziecko bezpiecznie?

Odpieluchowanie dziecka może stać się przygodą, w czasie której dziecko będzie dobrze się bawiło. Warto zacząć od kupienia nocnika, który pokażemy naszemu maluchowi. Dziecko musi się z nim zapoznać, poskromić swoją ciekawość a czasem oswoić strach.

Dziecko powinno być zachęcane, by usiąść na nocniku, ponosić go czy pobawić się w pobliżu. Nocnik nie może być dla dziecka straszny i tajemniczy. Musi stać się czymś, co jest naturalne.

Koniecznie trzeba pamiętać, że nocnik musi być odpowiednich rozmiarów. Dziecko na zbyt wysokim nocniku będzie czuło się niekomfortowo.

Zastanawiając się jak odpieluchować dziecko należy pamiętać, by naukę przeprowadzać stopniowo. Nasz maluch, który oswoił się już z widokiem nocnika powinien być często wysadzany na nocniczek. W sytuacji, gdy dziecko załatwi się do pieluchy sadzamy malucha na nocniku, a zawartość pieluchy wrzucamy do nocnika. Malucha wsadzamy na nocnik, gdy tylko zaczynamy podejrzewać, że ma ochotę się załatwić.

Bardzo ważne jest, by odpieluchowanie przebiegało w spokojnej atmosferze. Wszystkie naciski i krzyki mogą przynieść odwrotny skutek. Dziecko przestraszy się nocnika, a odpiluchowanie będzie się przedłużało.

Wielu rodziców zastanawia się jak długo może trwać ten proces. Nie ma na to jasnej odpowiedzi. Każde dziecko jest inne. Jedne dzieci już po kilku dniach będą wolało załatwiać się do nocnika, inne mogą uczyć się tygodniami. Jest to bardzo indywidualna nauka.

Przeczytaj więcej na klubkangura.com.pl

Redakcja zdrowe-kosmetyki.pl