Kremy SPF – jak chronić swoją skórę twarzy?

Ochrona przeciwsłoneczna skóry jest niezwykle ważna w codziennej pielęgnacji. Działanie promieniowania słonecznego może powodować poparzenia i podrażnienia, a także przedwczesne pojawienie się pierwszych oznak starzenia. Zobacz, jak dbać o swoją skórę. Odpowiadamy na najczęstsze pytania związane ze stosowaniem kremów SPF!

Jak dobrać odpowiedni krem SPF do twarzy?

Stosowanie kremu do twarzy SPF to jeden z podstawowych elementów pielęgnacji. Robi się to w celu wzmocnienia naturalnej ochrony skóry przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Wybierając krem przeciwsłoneczny, zwróć też uwagę na rodzaj filtrów:

  1.     mineralne – bezpieczne dla wrażliwej skóry skłonnej do podrażnień, stosowane przez alergików, kobiety w ciąży oraz niemowlęta, 
  2.     chemiczne – szybko się wchłaniają i nie pozostawiają śladów na skórze,
  3.     mieszane – łączą w sobie cechy filtrów mineralnych i chemicznych.

Stopień odporności na działanie promieni słonecznych związany jest z odcieniem cery, dlatego rodzaj kosmetyku z filtrem należy dobrać do karnacji. Wyższy poziom SPF zapewnia lepszą ochronę, dlatego osoby o jasnej karnacji lub delikatnej skórze powinny sięgać po krem z SPF o wartości co najmniej 50. Jeśli Twoja cera ma ciemny odcień i zwykle po opalaniu nie pojawiają się podrażnienia, możesz wybrać niższy filtr, np. SPF 15 lub 30. Z kolei dla osób wrażliwych na promieniowanie słoneczne oraz u niemowląt należy stosować bardzo wysokie filtry, w niektórych przypadkach nawet 100. 

Jak często należy nakładać krem z SPF?

Czas ochrony zapewniony przez aplikację kremu SPF wynosi około 2-3 godzin. Dlatego po upływie tego czasu aplikację należy powtórzyć. Na trwałość warstwy kremu na powierzchni skóry wpływają takie czynniki jak pocenie się, kąpiel w wodzie lub oczyszczanie nawilżaną chusteczką. Dlatego częstotliwość nakładania kosmetyku warto dopasować do tych czynników. 

Kiedy stosować ochronę przeciwsłoneczną?

Promieniowanie słoneczne może powodować rumień i poparzenia, a w niektórych przypadkach skutkuje nawet powstawaniem łagodnych i złośliwych nowotworów skóry. Aby uzyskać skuteczną ochronę przed niekorzystnym wpływem promieni UV, należy stosować krem na dzień z SPF przez cały rok. Intensywne promieniowanie słoneczne szkodzi skórze nawet zimą, zwłaszcza podczas aktywności na świeżym powietrzu. Dzieje się tak, ponieważ promienie odbijają się od leżącego wokół śniegu. 

Kremy przeciwsłoneczne trzeba nałożyć na powierzchnię skóry co najmniej 30 minut przed wyjściem z domu. Krem SPF do twarzy warto też stosować pod podkład. W takiej sytuacji kosmetyki kolorowe lepiej nakładać przy pomocy palców lekko wklepując w powierzchnię cery, by nie zmniejszyć działania ochrony przeciwsłonecznej. 

Stosuj ochronę przed promieniowaniem UV przez cały rok i staraj się przebywać w półcieniu w czasie godzin okołopołudniowych. Przed wyjściem z domu pamiętaj o nałożeniu kremu przeciwsłonecznego na twarz i odkryte części ciała. Ponawiaj aplikację kosmetyków zgodnie z powyższymi wskazówkami. Dzięki temu będziesz mogła cieszyć się piękną opalenizną bez ryzyka wystąpienia podrażnień.

Materiał zewnętrzny

Redakcja zdrowe-kosmetyki.pl