Kremy z wysokim filtrem SPF – dlaczego warto je stosować?

Współczynnik SPF (ang. Sun Protection Factor) to międzynarodowe oznaczenie informujące konsumenta o wysokości ochrony przed promieniowaniem UVB i oparzeniem słonecznym, którą zastosowano w danym kosmetyku. Na rynku znajdziesz kremy z filtrem SPF wynoszącym 10, 15, 20, 30 i 50. Dermatolodzy zalecają, aby stosować produkty z wysokim SPF przez cały rok. Co możesz w ten sposób zyskać?

Jak promieniowanie słoneczne wpływa na skórę?

Przebywanie na słońcu w letnie dni może przynieść Ci dużo korzyści. Promienie słoneczne przyjemnie grzeją i są niezbędne do produkcji witaminy D. Jednak zbyt długa ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić do podrażnienia skóry, a nawet jej poparzenia. Szczególnie szkodliwy wpływ na ludzką skórę ma promieniowanie ultrafioletowe UVA i UVB. Skutki uboczne zbyt częstego wystawiania skóry na działanie słońca to:

  • przyspieszenie procesów starzenia się skóry,
  • pojawienie się zaczerwienienia, rumienia lub nadmierne przesuszenie skóry,
  • zwiększona produkcja wolnych rodników w skórze,
  • wystąpienie reakcji alergicznej.

Promieniowanie słoneczne najbardziej niebezpieczne jest w godzinach od 11.00 do 15.00, gdy temperatura za oknem przekracza 30 stopni Celsjusza, a także w górach i nad wodą.

Kiedy warto używać kremu z wysokim filtrem SPF?

Popularność kremów z wysokim filtrem SPF wzrasta w okresie letnim. Wówczas panie chętnie sięgają po kremy do twarzy SPF 50, które doskonale chronią i nawilżają skórę. Jednak warto pamiętać, że takie kosmetyki można z powodzeniem stosować przez cały rok, ponieważ jest to świetny sposób na spowolnienie procesów starzenia się skóry. Po kremy do twarzy z SPF 50 powinny też sięgać osoby, które niedawno przeszły zabieg medycyny estetycznej lub zrobiły sobie peeling i muszą chronić skórę przed słońcem, aby uniknąć przebarwień. Tego rodzaju kosmetyki warto również stosować przy cerze wrażliwej, trądzikowej lub z widocznymi niedoskonałościami. Jak działa krem do twarzy SPF 50? Przede wszystkim doskonale zabezpiecza skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV poprzez stworzenie na jej powierzchni cienkiej warstwy ochronnej. Kremy do twarzy SPF 50 często są także wzbogacone o cenne witaminy, substancje nawilżające i łagodzące podrażnienia, dzięki którym skóra jest zawsze świeża, promienna i doskonale odżywiona.

Jak długo działają kosmetyki z SPF?

Podczas wysokich upałów trzeba wyjątkowo uważać na skórę twarzy. Dlatego warto wiedzieć, jak długo działają kosmetyki SPF, aby móc odpowiednio często je stosować. Jeśli przebywasz na dworze bez kremu, to zaczerwienie może się pojawić już po 10 minutach. Dobry krem z filtrem SPF 30 wydłuża ten czas 30-krotnie. Jednak, aby tak się stało, musisz nałożyć na twarz dużą ilość preparatu oraz dbać o to, aby w ciągu dnia nie pocierać za często skóry twarzy. Przebywając na plaży, warto dla bezpieczeństwa używać kremu z filtrem częściej niż raz dziennie. Wówczas zyskasz pewność, że Twoja skóra będzie doskonale chroniona przez cały dzień.

Krem z wysokim filtrem SPF to kosmetyk, który powinien się znaleźć w kosmetyczce każdej kobiety. Ten wyjątkowy produkt łatwo rozprowadza się na skórze, szybko się wchłania i pozostawia po sobie przyjemne uczucie świeżości.

Materiał zewnętrzny

Redakcja zdrowe-kosmetyki.pl