Cynk – właściwości, które warto znać

Cynk jest zaliczany do tych mikroelementów, których brak uniemożliwia organizmowi prawidłowe funkcjonowanie. Jego minimalne zalecane spożycie nie musi być duże, nie oznacza to jednak, że lekarze rzadko mają do czynienia z jego niedoborami. Niestety, pociągają one za sobą poważne konsekwencje.

Dlaczego cynk jest tak ważny – pielęgnacja

Cynk zaliczany jest do pierwiastków, które pełnią szereg zróżnicowanych funkcji w ludzkim organizmie. Nie może być jednak inaczej, skoro można go znaleźć w strukturze ponad 200 enzymów. Nic więc dziwnego, że nawet niewielkie zaburzenia w jego dostarczaniu do organizmu mogą okazać się dla niego niekorzystne. Dziś przyjmuje się, że dzienna norma to około 5 mg cynku. Eksperci są jednak zdania, że przyjmowanie go w większych ilościach nie powinno nam zaszkodzić.
Przegląd właściwości cynku wypada rozpocząć od analizy tego, jak wpływa on na skórę, włosy oraz paznokcie. Jego niedobory właśnie tu dają o sobie znać najwcześniej. Cynk odpowiada za dobry stan skóry, gdy zaczyna go brakować może dojść także do spowolnienia tempa gojenia się ran. Wśród posiadanych przez cynk właściwości wymienia się też regulację stężenia witaminy A. To właśnie dlatego preparaty z jego istotnym udziałem są stosowane nie tylko w leczeniu trądziku, ale również owrzodzeń.

Jak cynk wpływa na nasze zdrowie?

Cynk to pierwiastek pozwalający dłużej cieszyć się młodym wyglądem. Należy jednak pamiętać, że jego niedobory mogą odbijać się na funkcjonowaniu całego organizmu. Odnotowuje się jego korzystny wpływ na kości i wspomagającą rolę w leczeniu reumatyzmu. Zwraca się też uwagę na to, że cynk reguluje pracę wielu układów wewnętrznych, w tym choćby trzustki odpowiadającej za wydzielanie insuliny w prawidłowy sposób. Na niedobory cynku zwraca się uwagę także w kontekście pacjentów zmagających się z chorobami krążenia. Lekarze doceniają to, że cynk pozwala ustabilizować ciśnienie. Pierwiastek ten wspiera tez układ odpornościowy i może być nieoceniony w profilaktyce żylaków.

Cynk w codziennej diecie

Posiadane przez cynk właściwości uzasadniają dążenie do tego, aby pierwiastka tego nie zabrakło w codziennej diecie. Na szczęście, nie musi być to wcale trudne zadanie. Najbogatszym jego źródłem są dzikie ostrygi, które rzadko goszczą na talerzach w polskich domach. Możemy jednak sięgać także po zarodki pszenne, sezam oraz pestki dyni, a z pewnością uda nam się zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek.
Osoby dbające o odpowiednio wysoki poziom cynku w diecie powinny skłaniać się również ku smacznym orzechom nerkowca, słonecznikowi oraz olejowi lnianemu. Bogate w cynk jest również kakao zwłaszcza, jeśli sięgamy po oryginalny napój. Także mięsożercy nie powinni obawiać się zagrożenia ze strony niedoboru cynku. Pierwiastek ten można spotkać choćby w wątrobie, w cynk bogate jest też żółtko jajka kurzego. Jeśli niedobory cynku są znaczące, można skorzystać także z suplementów diety. Warto jednak skonsultować ten krok z lekarzem i pamiętać o tym, że preparaty tego rodzaju mają jedynie wspomagający charakter.

Redakcja zdrowe-kosmetyki.pl