Tomma rezonans — sprawdzona jakość w zakresie badań

Rezonans magnetyczny to jedna z czterech metod diagnostyki obrazowej wykorzystywana

w radiologii. Nazywane w skrócie MR to badanie, które jest nieinwazyjne. Oznacza to, że w czasie jego wykonywania nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry.

Jest to technika obrazowania medycznego, dzięki której przy użyciu pola magnetycznego

i fal radiowych generowanych przez komputer stworzony zostaje obraz tkanek

i narządów w ciele. Dzięki czemu można ocenić stan ciała oraz dostrzec zmiany chorobowe w układzie mięśniowym, szkieletowym oraz szpiku kostnym. W USA liczba skanów wzrosła z 7,7 miliona w 1993 roku do 22 milionów w 2002 roku. Tomma rezonas służy głównie do diagnostyki planowej i profilaktycznej ośrodkowego układu nerwowego jak i również zmian nowotworowych. Pole magnetyczne stosowane do tego typu badania wynosi od 0,5 do 3,0 Tesli.

Tomma rezonans — jakie badania są wykonywane?

Rezonans tomma jest pomocny przy wykonywaniu badań neurologicznych, ale także przy badaniach ośrodkowego układu nerwowego takich jak stwardnienie rozsiane, zawały, infekcje, malformacje naczyniowych. W układzie mięśniowo — szkieletowym, w chorobach tkanek miękkich oraz klinicznych podejrzeń złamań kości pomimo prawidłowych zdjęć rentgenowskich. Coraz częściej tomograf tomma służy do obrazowania zmian niezłośliwych ze względu na coraz doskonalszych możliwościach kontrastowania tkanek miękkich.

Tomma rezonans — jakość na rynku usług medycznych

Podstawowe zasady rezonansu magnetycznego są znane już od 70 lat, obrazowanie medyczne stosuje się od za to od 40 lat. Pracownia diagnostyki obrazowej tomma powstała w 1991 roku. Posiada ponad 30-letnie doświadczenie w zakresie usług rezonansu magnetycznego. W Polsce istnieje 38 pracowni diagnostyki obrazowej tej firmy na terenie całego kraju. Usługi świadczone są zarówno komercyjnie jak i poprzez kontrakt z NFZ. Wykwalifikowana kadra medyczna wykonuje w ciągu roku 280 tysięcy badań. W 2015 roku Tomma Diagnostyka Obrazowa uzyskała certyfikat ISO świadczący o wysokiej jakości systemie zarządzania oraz standard dotyczący systemów zarządzania środowiskowego

Tomma rezonans — czym się różni od tomografii komputerowej?

Główną różnicą między tymi badaniami jest mechanizm działania oraz czas badania.

W rezonansie wykorzystuje się nieszkodliwe dla człowieka pole magnetyczne, przez co jest to badanie o większym bezpieczeństwie od tomografii komputerowej. Czyli nie wykorzystuje promieniowania tak jak w tomografii komputerowej. Z tego względu tomografia komputerowa jest wykonywana tylko i wyłącznie dzięki skierowaniu otrzymanemu od lekarza. Procedura rezonansu magnetycznego jest znacznie dłuższa od tomografii komputerowej i trwa od 20 do 60 min.

Tomma rezonans — przeciwskazania

Badania nie wykonuje się gdy pacjent ma wszczepione elementy metaliczne oraz niektóre implanty ślimakowe. Dyskwalifikują one bezwzględnie takich pacjentów do wykonania tego badania. Względnymi przeciwskazaniami, czyli takimi gdzie zależy to od decyzji lekarza na podstawie własnego badania to posiadanie sztucznej zastawki serca, implantów ortopedycznych, klipsy naczyniowe, stabilizatory, druty oraz śruby.

Istnieje jednak coraz więcej uwarunkowanych MRI, które są specjalnie opracowane w celu zminimalizowania interakcji między systemem urządzenia a środowiskiem MRI.

Tomma rezonans — czy trzeba się przygotowywać do niego?

W zależności od rodzaju badania niewskazane jest jedzenie przez okres trzech godzin przed badaniem oraz picie godzinę przed. Należy koniecznie zwrócić uwagę, aby nie przyjść na badanie z metalowymi elementami garderoby. Jeśli rezonans dotyczy badania głowy, wtedy rezygnuje się z używania środków do utrzymania fryzury oraz makijażu.

Po więcej szczegółowych informacji warto zajrzeć do strony internetowej – https://tomma.com.pl/badanie/rezonans-magnetyczny.

Redakcja zdrowe-kosmetyki.pl