„Chciałabym, a boję się”, czyli rozważania na temat tego czy warto mieć tatuaż

Wiele osób zastanawia się nad wykonaniem tatuażu, ale waha się i nieco obawia. W dzisiejszym poradniku powiemy więcej na temat tego, czy warto mieć tatuaż. Rozwiejemy też Wasze wątpliwości i rozprawimy się z niektórymi mitami.

Czy wykonanie tatuażu boli i czy tatuaż długo się goi?

Wiele osób, zwłaszcza kobiet, ale nie tylko, waha się przed wykonaniem tatuażu z powodu bólu. Obawiają się, że podczas wykonywania tatuażu nie powstrzymają łez albo nie dotrwają do końca. Jak to jest z bolesnością wykonywania tatuażu? Otóż jest to na pewno kwestia indywidualna, bo wszystko zależy od Twojego progu bólu, a także tego w jakim miejscu wykonujesz tatuaż. Są takie, gdzie jego wykonanie bardzo nie boli, ale i takie, gdzie ból jest trudny do zniesienia. W drugiej kategorii jest głowa i szyja. Bardzo boli również wykonywanie tatuażu na kostce, czy klatce piersiowej i żebrach. Dość bolesne jest wykonanie tatuażu na nadgarstkach i dłoniach. Z kolei na ramionach i przedramionach, albo udach i podudziach, nie musisz się obawiać. Zresztą w każdy miejscu ból można znieść, oczywiście wszystko zależy od wytrzymałości na ból. Są osoby, które też obawiają się długiego gojenia się tatuażu czy zakażenia. Trzeba tutaj powiedzieć, że prawdopodobieństwo w przypadku postępowania według zaleceń tatuażysty jest niewielkie. Zresztą przed wykonaniem tatuażu na pewno zostanie zrobiony wywiad i zostaniesz zapytana czy nie ma przeciwwskazań w Twoim przypadku. W sieci znajdziesz listę chorób, które mogą wykluczać wykonanie tatuażu w danym monecie lub w ogóle. Tatuaż standardowo goi się dobrze, ale też dużo zależy od jego powierzchni. Jeśli jesteś przed wykonaniem tatuażu sięgnij po zestaw do tatuażu i zaopatrz się zawczasu. W taki zestawie powinien być żel do mycia tatuażu, a także krem przyspieszający gojenie. Możesz sięgnąć też po zestaw maseł do tatuażu. Takie zestawy do tatuażu w BeardMan kosztują niewiele, a są wysokiej jakości. Znajdziesz tu renomowanych producentów kosmetyków do tatuażu.

Czy to prawda, że tatuaż już po krótkim czasie jest wyblakły i nie prezentuje się tak jak na początku?

Obawy kobiet dotyczą również wyglądu tatuażu po jego wykonaniu. Obawiają się, że już po krótkim czasie stanie się wyblakły i nie będzie się dobrze prezentował. Trzeba zaznaczyć, że wiele tu zależy od kunsztu tatuażysty, a także przede wszystkim tego, z jakich tuszy do tatuażu korzysta. Oczywiście znaczenie mają także właściwości Twojej skóry, np. skłonność do nadmiernego łuszczenia się. Tatuaże są zdecydowanie odradzane osobom z łuszczycą. Na pewno aby zapobiec blaknięciu czy nadmiernemu łuszczeniu się trzeba „zaprzyjaźnić się” z zestawem do tatuażu i używać go już zawsze. Tatuaż powinien być dobrze nawilżony. Dzięki temu jego kolory będą bardziej wyraziste, a skóra nie będzie się przesuszać. Dodatkowo w czasie przebywania na zewnątrz na tatuaż trzeba nakładać krem z filtrem UV 50+. Taka dbałość pozwoli zachować wyrazistość tatuażu na długi czas.

Chciałabym mieć tatuaż, ale boję się, że będę musiała czasem zakrywać go kamuflażem…

Na pewno jeśli Twoje obawy dotyczą tego, że tatuaż nie będzie pasował do sukienki, a bardzo lubisz je nosić, to musisz wiedzieć, że tatuaże są piękną ozdobą ciała. A dużo zależy też od tego jaki styl tatuowania wybierzesz i przede wszystkim jaki motyw wybierzesz. Na pewno minimalistyczny tatuaż zawsze się sprawdzi i nie będzie potrzeby jego zakrywania. Trzeba być przekonanym do danego wzoru, by dumnie go eksponować. Nie zawsze też trzeba decydować się na tatuaż kolorowy. Można wybrać czarny, a nawet biały czy fluorescencyjny. W przypadku tych ostatnich trzeba znaleźć studio tatuażu, które specjalizuje się w tego typu dziarach, aby efekt był spektakularny i nie prezentował się jak oszpecająca skaryfikacja.

Chciałabym mieć tatuaż, ale waham się, bo słyszałam, że wyklucza z krwiodawstwa

Są osoby, które są bardzo aktywne społecznie i chętnie udzielają się charytatywnie, w tym oddają swoją krew dla potrzebujących. One często zastanawiają się czy wykonać tatuaż i czy nie wykluczy on je z krwiodawstwa. Otóż odpowiedź nie jest tu jednoznaczna, ponieważ w czasie gojenia tatuażu oczywiście krwiodawcą być nie można. Natomiast gdy minie pół roku od wykonania tatuażu nie ma już przeciwwskazań do oddawania krwi. Taka osoba może być też po 4 miesiącach od wykonania tatuażu dawcą szpiku. Konieczne są jednak badania molekularne w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B, C, a także HIV. Jeśli wyniki są ujemne nie ma przeciwwskazań do niesienia pomocy innym.

Mamy nadzieje, że rozwialiśmy wszelkie wątpliwości dotyczące wykonania tatuażu. Pamiętajcie, by wybrać renomowane studio.

Redakcja zdrowe-kosmetyki.pl