Na co pomaga witamina b12?

Zbilansowana dieta i odpowiednia suplementacja to podstawy zdrowego trybu życia. Warto przeanalizować swoje dzienne nawyki, aby wychwycić wszelkie błędy żywieniowe. Aby osiągnąć pełne możliwości swojego organizmu, należy uzupełniać swoją dietę witaminami. Jedną z nich jest niezwykle ważna dla organizmu witamina B12. Za co odpowiedzialna jest witamina? Gdzie znaleźć witaminę B12?

Co to jest witamina B12?

Suplementacja witaminy B12 jest niezwykle ważna dla ludzkiego organizmu, ponieważ utrzymanie właściwego poziomu tej witaminy jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Witamina ta zawiera kobalt, przez co jest nazywana również kobalaminą. Witamina ta powstać może jedynie z udziałem mikroorganizmów. Organizm człowieka nie jest w stanie sam jej wytworzyć, co wiąże się z tym, że trzeba dostarczać ją wraz z pożywieniem. Witamina B12 dostępna jest w wielu różnych formach, które w wyniku skomplikowanych procesów zmieniają się w organizmie. W zależnie od tego, jaką formę się wybierze, będzie miała ona inną trwałość i strukturę.

Witaminę B12 znaleźć można przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego. Znajduje się ona również w niewielkiej ilości w kiszonych przetworach. Pojawia się ona w kiszonkach ze względu na to, że zawierają one kwas mlekowy. Najbogatsze w witaminę B12 są podroby takie jak nerki czy wątróbka. W jajach, rybach i wołowinie również znajduję się ta witamina. Śladowe jej ilości znaleźć można we wszelkich mlecznych przetworach takich jak serki homogenizowane czy ser podpuszczkowe.

Witamina B12 na co pomaga?

Witamina B12 przynosi wiele korzyści dla naszego organizmu. Przede wszystkim jest ona odpowiedzialna za wytwarzanie kwasów nukleinowych oraz krwinek czerwonych. Ponadto jest ma ogromną rolę w procesie reakcji metabolicznych takich składników jak białka, tłuszcze oraz węglowodany. Kobalamina to organiczny związek chemiczny, zawierający jony kobaltu. Odpowiednie stężenie witaminy B12 ma ogromny wpływ na działanie organizmu, a przede wszystkim układu krwionośnego i nerwowego. Odpowiedzialna jest ona za właściwą produkcję krwinek czerwonych, dzięki temu witamina ta przeciwdziała anemii. Jej pozytywny wpływ na działanie układu nerwowego wynika z tego, że witamina ta uczestniczy w procesie tworzenia otoczek nerwowych. Otoczki te mają za zadanie ochronę oraz izolację komórek nerwowych. Witamina B12 nazywana również kobalaminą w połączeniu z kwasem foliowym oraz witaminą B6 wpływa na regulowanie poziomu homocysteiny. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zbyt wysoki poziom tego aminokwasu może prowadzić do miażdżycy. Co więcej, brak witaminy B12 może wiązać się z wyższym prawdopodobieństwem na rozwój chorób psychicznych np. Alzheimera.
Mając powyższe na uwadze, warto postarać się o odpowiednią suplementację tą witaminą, ponieważ ma ona niezwykle ważny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Braki w suplementacji natomiast, mogą być bardzo szkodliwe dla układu nerwowego oraz krwionośnego człowieka. Odpowiednia suplementacja i dieta to klucz do zdrowia.

Redakcja zdrowe-kosmetyki.pl