Przyczyn nadmiaru wody w organizmie jest wiele. Zła dieta, brak aktywności fizycznej, problemy hormonalne czy okres przedmiesiączkowy. Jak pozbyć się wody z organizmu, by czuć się lepiej i atrakcyjniej wyglądać?
Nadmiar wody w organizmie – objawy
Odpowiednia gospodarka wodna naszego organizmu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Obrzęki nóg oraz przybieranie na wadze to główne objawy. Bardzo często nogi wieczorem są nabrzmiałe i bolące. Wrażenie ciężkich nóg jest odczuwalne po zdjęciu butów.
Przejawem nadmiaru wody w organizmie może być również sztywność stawów oraz bladość skóry. Przyczyn takiego stanu może być bardzo dużo. Najczęściej problem dotyczy nerek, które są odpowiedzialne za prawidłową gospodarkę wodną. Duży wpływ ma również gospodarka hormonalna. Kobiety, w okresie przedmiesiączkowym bardzo często czują, że są opuchnięte i nabrzmiałe. Odpowiedzialny jest za to estrogen, którego praca może zostać zaburzona również przez działanie antykoncepcji hormonalnej.
Jak poradzić sobie z nadmiarem wody w organizmie?
Zastanawiając się jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu nie można zapomnieć o odpowiednim nawilżeniu organizmu. Tak, to prawda! Chcąc poprawić gospodarkę wodną w organizmie nie należy unikać spożywania wody. Wprost przeciwnie. Trzeba pić jej dużo, by nie doprowadzić do gromadzenia wody przez organizm.
Trzeba jednak pamiętać, że mówiąc o spożywaniu wody nie mamy na myśli spożywania wszystkich napojów. Kawa, herbata czy napoje gazowane nie zastąpią wody. Koniecznie trzeba również uważać na soki, które zawierają cukier i sól.
Od dawna wiadomo, że sól zatrzymuje wodę w organizmie. Konieczne jest ograniczenie jej spożycia, by gospodarka wodna zaczęła prawidłowo funkcjonować. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę nie tylko na potrawy solone, ale przede wszystkim na mieszanki przypraw. Bardzo często mają one w składzie dużą ilość soli, o której nie wiemy. W ten sposób nasze dzienne spożycie soli jest znacznie większe niż przypuszczamy.
Wszyscy wiemy, że przekąski takie jak chipsy, paluszki czy orzeszki ziemne zawierają sól. Jest jej jednak również bardzo dużo w produktach mocno przetworzonych. Koniecznie trzeba pamiętać, że gotowe sosy, ketchupy czy płatki śniadaniowe również są bogate w sól.
Warto również pamiętać, że zwykłą, białą sól kuchenna warto zamienić na sól himalajską, która ma dużo więcej mikroelementów i przyjmowana w niewielkich ilościach ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Zastanawiając się jak pozbyć się wody z organizmu nie można zapomnieć o ćwiczeniach. Regularna aktywność fizyczna wspomaga procesy metaboliczne, pomaga w pozbyciu się nadmiaru soli oraz toksyn z organizmu, które wydalane są wraz z potem.
Duża dawka ćwiczeń, w czasie której organizm jest prawidłowo nawadniany, to łatwy i przyjemny sposób pozbycia się nadmiaru wody z organizmu.
W walce z nadmiarem wody w organizmie pomogą nam również napary z ziół. Mniszek lekarski, nawłoć, skrzyp polny oraz czystek pomogą usunąć wodę z organizmu. Ważna jest również odpowiednia dieta, w której będą znajdowały się warzywa i owoce.
Warzywa i owoce nie tylko mają dużo wody, ale również są obfite w błonnik, który pomaga usprawnić proces trawienia i jednocześnie usunąć nadmiar wody z jelit.
Stosując się do tych zaleceń można mieć pewność, że nadmiar wody w organizmie nie będzie nam groził. Nogi przestaną być ociężałe, twarz spuchnięta a skóra stanie się ładniejsza. Sylwetka również zyska na atrakcyjności. Wszystkie te zmiany będą miały również pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.