Co to jest i jakie są przyczyny nietolerancji laktozy?

Laktoza to jeden z cukrów występujących w mleku ssaków. Znajduje się ona nie tylko w mleku, ale też w przetworach. Laktoza ze względu na swoją specyfikę nie może być wchłonięta przez organizm bezpośrednio, ponieważ musi ona zostać rozłożona na cukry proste. W skomplikowanych procesach zachodzących w organizmie laktoza rozpada się na glukozę i galaktozę.

Co to jest laktoza?

Laktoza jest to dwucukier mleczny, który zbudowany jest z cząsteczek glukozy oraz galaktozy. Najwięcej laktozy znaleźć można w mleku owczym, a niewiele mniej znajduje się również w spożywanym najczęściej mleku krowim. Problemy z tolerancją laktozy to dość popularna dolegliwość, która uaktywnia się, wtedy gdy w naszych organizmach nie znajduje się odpowiednia ilość laktazy, czyli enzymu, który odpowiada za rozkład laktozy. To właśnie brak laktazy rozkładającej laktozę jest przyczyną dolegliwości, które mogą pojawić się po spożyciu mleka.

Co to jest nietolerancja laktozy

Nietolerancja laktozy zachodzi wtedy, gdy organizm ma ograniczone możliwości trawienia tego cukru. Jest to spowodowane wyżej wspomnianymi brakami laktazy, czyli enzymu, który rozkłada laktozę. W Polsce około dwudziestu pięciu procent wszystkich dorosłych osób ma problemy z tolerancją laktozy. Nietolerancja ta może być wrodzona, lecz zdarza się to bardzo rzadko. Jeśli dotknie to noworodka, niestety nie może on spożywać mleka matki i musi być karmiony sztucznym pokarmem. Nietolerancja pierwotna zachodzi wtedy, gdy problemy z przyswajaniem pojawią się w okresie dojrzewania, podczas gdy w okresie dzieciństwa produkty, w których zawarta jest laktoza, mogły być spożywane. Również w przypadku przebytych chorób lub urazów może dojść do nietolerancji laktozy. Wtedy jest ona nazywana wtórną nietolerancją i wynika ona z tego, że uszkodzona została błona śluzowa jelita.

Przyczyny nietolerancji laktozy

Główną przyczyną nietolerancji laktozy jest niedobór laktazy. Pierwsze objawy mogą się pojawić już w wieku dwóch lat. Najczęściej jednak nietolerancja ta pojawia się dopiero w wieku dojrzewania oraz u osób dorosłych. Kolejną przyczyną braku możliwości przyswajania laktozy jest alaktazja, czyli wrodzony niedobór laktazy. Wiąże się to z tym, że organizm nie jest w stanie wytworzyć laktazę. Tego typu dolegliwość pojawić się może już przy pierwszym karmieniu piersią. Wtórna oraz nabyta nietolerancja laktozy wynika głównie z tego, że organizm zaatakowany jest chorobami lub innymi czynnikami, które powodują niszczenie nabłonków w jelitach. Do tego typu chorób zalicza się celiaklię, zespół Leśniowskiego-Crohna oraz mukowiscydozę.

Redakcja zdrowe-kosmetyki.pl