Wielu rodziców nie może doczekać się narodzin potomka. Dzięki nowoczesnej technologii, przyszli rodzice po badaniu USG mają na szczęście możliwość rozpoznania płci dziecka. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo właśnie w którym tygodniu płeć dziecka możliwa jest do rozpoznania i jaka jest skuteczność prognoz.
W którym tygodniu widać płeć dziecka w badaniu USG?
Doświadczeni specjaliści przy profesjonalnym sprzęcie są w stanie ustalić płeć dziecka już w 12-tym tygodniu ciąży. Pamiętać należy jednak o tym, że wymagane jest prawidłowe ułożenie. Aby wskazać płeć dziecka wykonuje się projekcję w płaszczyźnie strzałkowej. Jest to charakterystyczne badanie, które polega na podzieleniu dziecka na dwie symetryczne połowy. Większość rodziców poznaje płeć dziecka dopiero po badaniu USB połówkowego, które wykonuje się pomiędzy 18-tym, a 22-gim tygodniem ciąży. 100% pewność co do płci może zagwarantować jedynie badanie kariotypu, które możliwe jest dopiero po wykonaniu amniopunkcji.
Specjalistyczne badanie wolnego płodowego DNA – co trzeba wiedzieć?
W dzisiejszych czasach coraz większą popularność zyskuje nieinwazyjne badanie wolnego płodowego DNA. Nowoczesne badanie możliwe jest do wykonania dopiero po pobraniu krwi żylnej kobiety ciężarnej. Wymienione badanie wykonywane jest przede wszystkim w celu wczesnego wykrycia ewentualnych aberracji chromosomowych, które mogą pojawić się u dziecka. Skuteczność badania wynosi ok. 99%. Jeżeli chodzi o samo badanie to w dużym skrócie mówiąc polega ono na wykryciu obecności chromosomu Y. Mowa tutaj oczywiście o chromosomie, który definiuje męską płeć u dziecka.
Pomyłki się zdarzają
Podczas porodu może okazać się, że płeć dziecka jest inna niż przewidywano wcześniej na podstawie stosownego badania USG. Jak wspomniano powyżej do pomyłek może dojść w wyniku niekorzystnego położenia dziecka. Lekarze nie zawsze mają dobry wgląd do obserwowania narządów płciowych dziecka, czy też utrudniona jest wizualizacja umiejscowienia pępowiny. Dużo zależy nie tylko od doświadczenie lekarza, ale również od sprzętu. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto skorzystać z usług ginekologa, który posiada certyfikat FMF (ang. The Fetal Medicine Foundation). Jest to jeden z najpopularniejszych certyfikatów, który potwierdza umiejętności lekarza w zakresie ultrasonografii. Problemy z ustaleniem płci dziecka pojawiają się najczęściej u otyłych kobiet. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że nie ma oczywiście możliwości zaplanowania płci dziecka. Szansa na posiadanie córki lub syna wynosi zawsze 50%.
Przeczytaj więcej na spokojdziecka.pl