Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Kawa a ciąża i kawa a karmienie piersią – czy kofeina może być szkodliwa?

18 lutego 2022 kawa a karmienie piersią


Aktywnym składnikiem kawy jest kofeina. Kofeina jest jedną z substancji psychoaktywnych o działaniu stymulującym, dlatego kawa nas pobudza. Filiżanka kawy zawiera około 40 mg kofeiny. Kofeina może bez przeszkód przenikać przez łożysko. Mogą to również powodować używki, takie jak nikotyna i alkohol oraz produkty ich rozkładu.

Na różnych forach dotyczących ciąży i karmienia piersią, zaniepokojone matki pytają o doświadczenia z kawą i karmieniem piersią. Wiadomo, że niektóre dzieci mogą reagować na niektóre pokarmy w pierwszych tygodniach życia. Należy obserwować, jak dziecko reaguje na kawę, lub inne produkty zawierające kofeinę. Ewentualny efekt może być zauważalny u dziecka po trzech do sześciu godzin po spożyciu kawy i innych produktów z kofeiną.

Kofeina przenika przez łożysko

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki kawy. Ciąża to czas, w której kobiety nie powinny jej pić za dużo. Ponieważ stymulant zawarty w kawie, kofeina, bez przeszkód przenika przez łożysko, a tym samym ma również wpływa na nienarodzone dziecko. Dorosły rozkłada kofeinę za pomocą pewnych enzymów (cytochromów). Jednak płód nie ma jeszcze tych enzymów i dlatego nie jest w stanie rozkładać dostarczanej kofeiny.

Kawa w ciąży wpływa na wagę urodzeniową dziecka

Badanie przeprowadzone w Norwegii na 60 000 kobiet ciąży wykazało, że picie kawy w ciąży wpływa na rozwój nienarodzonego dziecka:

Jeśli przyszłe matki wypijały filiżankę kawy dziennie (co odpowiada około 100 miligramom kofeiny), średnia waga urodzeniowa niemowląt wynosiła od 21 do 28 gramów i więcej poniżej oczekiwanej średniej wartości 3600 gramów.

U zdrowego dziecka ta różnica nie ma większego znaczenia. Jednak w przypadku porodów przedwczesnych lub noworodków donoszonych z już niższą masą urodzeniową może mieć wpływ na późniejszy rozwój.

Oprócz zmniejszonej masy urodzeniowej, picie kawy podczas ciąży nie wydaje się mieć żadnych innych konsekwencji. Spożycie kofeiny nie powoduje przedwczesnego porodu ani nie powoduje poważnych szkód dla dziecka.

Kawa a karmienie piersią

Matki karmiące piersią również nie powinny spożywać zbyt dużo kofeiny. W przeciwnym razie dziecko staje się niespokojne, odczuwa ból brzucha i źle śpi. Jeśli mama ma ochotę na kawę, czarną lub zieloną herbatę, lub colę, to najlepiej po nią sięgnąć zaraz po karmieniu piersią. Wtedy organizm ma czas na rozbicie kofeiny do następnego karmienia.

Zalecana dawka kofeiny

Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności kobiety w ciąży powinny spożywać nie więcej niż 200 miligramów kofeiny dziennie. Oznacza to, że podczas ciąży mogą wypijać do trzech filiżanek kawy dziennie – pod warunkiem, że nie spożywają żadnych innych napojów ani pożywienia zawierającego kofeinę. Niektóre napoje energetyzujące i bezalkoholowe, takie jak cola, również mają w swoich składach kofeinę, do 80 miligramów na szklankę. To tylko trochę mniej niż przy tej samej ilości kawy. Herbata czarna i zielona zawierają również kofeinę – średnio 50 miligramów na filiżankę. Nawet kakao i czekolada mają dodatek kofeiny. Kobiety w ciąży powinny brać to pod uwagę.

Ogólnie rzecz biorąc, w czasie ciąży nie trzeba rezygnować z kawy lub innych napojów i pokarmów zawierających kofeinę, ale należy uważać na ilość spożywanych napojów i pokarmów zawierających kofeinę. To samo dotyczy karmienia piersią.

Przeczytaj więcej na zdrowe-miesnie.pl

Redakcja zdrowe-kosmetyki.pl

Redakcja serwisu zdrowe-kosmetyki.pl to zespół entuzjastów naturalnej pielęgnacji i zdrowego stylu życia. Naszym celem jest promowanie świadomych wyborów w dziedzinie kosmetyków, mody i urody.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Gdzie kupić pierścionek zaręczynowy?
jak odpieluchować dziecko
kawa a karmienie piersią

Jesteś zainteresowany reklamą?