Ashwaganda to roślina adaptogenna, która jest odpowiedzialna za zmniejszenie wszelkich zaburzeń wywoływanych stresem. Ma pozytywny wpływ na układ nerwowy i immunologiczny. Co więcej, roślina ta stosowana przez mężczyzn poprawia kondycję seksualną i libido.
Co to jest Ashwaganda?
Ashwaganda nazywana również witanią ospałą to roślina, która pochodzi z Indii. Jest tam niezwykle popularna, często porównuje się ją do żeń szenia, który stosuje się do leczenia różnych dolegliwości przez mieszkańców Chin. Właściwości lecznicze ma część nadziemna rośliny. To z niej pozyskuje się owoce oraz korzeń. Ashwagandha swoje działanie opiera na dwóch grupach związków. Pierwszą z nich są witanolity występujące w ziole. Mają one właściwości przeciwbakteryjne oraz antynowotworowe. Z kolei glikowitanolidy to substancja znajdująca się w korzeniu, która ma działanie adaptogenne.
Roślina ta uznawana jest za środek, który pomaga na wiele schorzeń. Największą sławę mają jej właściwości adaptogenne, ponieważ działa ona uspokajająco. Jest ona niezwykle przydatna w procesie leczenia stanów lękowych, depresji, ogólnie pojętego zmęczenia oraz problemów ze snem. Zalecana jest kobietom w okresie menopauzy oraz dla panów, ponieważ zwiększa ruchliwość plemników. Udowodniono również działanie przeciwbólowe dla miejsc takich jak szyja i plecy. Roślina w formie proszku jest bogatym źródłem żelaza oraz silnym antyoksydantem.
Ashwagandha działanie rośliny
Roślina ta z racji na fakt, że jest stosowana w medycynie od stuleci, jest przypisywana leczeniu wielu schorzeń i zaburzeń. Już w czasach starożytnych doceniono jej ogromny wpływ na leczenie chorób takich jak gruźlica, artretyzm czy zapalenie oskrzeli. Był to środek używany również do leczenia problemów ze snem oraz zaburzeń miesiączki u kobiet. Z biegiem lat działanie rośliny zostało przebadane przez naukowców. Według ekspertów ashwagandha łagodzi stres i niepokój. Co więcej, roślinie tej przypisuje się również ogromny wpływ na poprawę wydolności organizmu czy funkcji poznawczych.
Roślina ta ze względu na związki zawarte w niej uznawana jest za niezwykłą. Każda część rośliny zawiera związki, które odpowiednio stosowane mogą pomóc. Tym samym zielona część rośliny zawiera wyżej wspomniane witanolidy, które mają silne działanie antybakteryjne i antynowotworowe. Natomiast w korzeniu znaleźć można glikowitanolidy, które są odpowiedzialne za adaptogenne działanie. Ciekawostką jest to, że w roślinie zawarte są również witanozydy, których działanie nie jest jeszcze zbadane i ciężko jest im przypisać jakiś pozytywny wpływ na zdrowie.