Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jakie działanie ma ashwagandha?

14 listopada 2021 ashwagandha działanie


Ashwaganda to roślina adaptogenna, która jest odpowiedzialna za zmniejszenie wszelkich zaburzeń wywoływanych stresem. Ma pozytywny wpływ na układ nerwowy i immunologiczny. Co więcej, roślina ta stosowana przez mężczyzn poprawia kondycję seksualną i libido.

Co to jest Ashwaganda?

Ashwaganda nazywana również witanią ospałą to roślina, która pochodzi z Indii. Jest tam niezwykle popularna, często porównuje się ją do żeń szenia, który stosuje się do leczenia różnych dolegliwości przez mieszkańców Chin. Właściwości lecznicze ma część nadziemna rośliny. To z niej pozyskuje się owoce oraz korzeń. Ashwagandha swoje działanie opiera na dwóch grupach związków. Pierwszą z nich są witanolity występujące w ziole. Mają one właściwości przeciwbakteryjne oraz antynowotworowe. Z kolei glikowitanolidy to substancja znajdująca się w korzeniu, która ma działanie adaptogenne.

Roślina ta uznawana jest za środek, który pomaga na wiele schorzeń. Największą sławę mają jej właściwości adaptogenne, ponieważ działa ona uspokajająco. Jest ona niezwykle przydatna w procesie leczenia stanów lękowych, depresji, ogólnie pojętego zmęczenia oraz problemów ze snem. Zalecana jest kobietom w okresie menopauzy oraz dla panów, ponieważ zwiększa ruchliwość plemników. Udowodniono również działanie przeciwbólowe dla miejsc takich jak szyja i plecy. Roślina w formie proszku jest bogatym źródłem żelaza oraz silnym antyoksydantem.

Ashwagandha działanie rośliny

Roślina ta z racji na fakt, że jest stosowana w medycynie od stuleci, jest przypisywana leczeniu wielu schorzeń i zaburzeń. Już w czasach starożytnych doceniono jej ogromny wpływ na leczenie chorób takich jak gruźlica, artretyzm czy zapalenie oskrzeli. Był to środek używany również do leczenia problemów ze snem oraz zaburzeń miesiączki u kobiet. Z biegiem lat działanie rośliny zostało przebadane przez naukowców. Według ekspertów ashwagandha łagodzi stres i niepokój. Co więcej, roślinie tej przypisuje się również ogromny wpływ na poprawę wydolności organizmu czy funkcji poznawczych.
Roślina ta ze względu na związki zawarte w niej uznawana jest za niezwykłą. Każda część rośliny zawiera związki, które odpowiednio stosowane mogą pomóc. Tym samym zielona część rośliny zawiera wyżej wspomniane witanolidy, które mają silne działanie antybakteryjne i antynowotworowe. Natomiast w korzeniu znaleźć można glikowitanolidy, które są odpowiedzialne za adaptogenne działanie. Ciekawostką jest to, że w roślinie zawarte są również witanozydy, których działanie nie jest jeszcze zbadane i ciężko jest im przypisać jakiś pozytywny wpływ na zdrowie.

Redakcja zdrowe-kosmetyki.pl

Redakcja serwisu zdrowe-kosmetyki.pl to zespół entuzjastów naturalnej pielęgnacji i zdrowego stylu życia. Naszym celem jest promowanie świadomych wyborów w dziedzinie kosmetyków, mody i urody.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kremy z wysokim filtrem SPF - dlaczego warto je stosować
dermokosmetyki

Jesteś zainteresowany reklamą?