Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jak działają elektryczne szczoteczki do zębów?

10 listopada 2021 elektryczne szczoteczki do zębów


Trudno wyobrazić sobie rozpoczęcie nowego dnia bez umycia zębów. To przecież jeden z najważniejszych elementów naszej porannej toalety. Mycie zębów pozwala nam cieszyć się świeżym oddechem i przyjemnym posmakiem w ustach, sprawia przy tym, że zarówno zęby, jak i dziąsła są utrzymywane w dobrym zdrowiu. Oczywiście, ważna jest tu nie tylko regularność, ale również odpowiednia technika. Dużo uwagi poświęca się również szczoteczce wykorzystywanej do wykonywania tego zabiegu.

Elektryczna szczoteczka do zębów oscylacyjno-rotacyjna i jej działanie

Elektryczne szczoteczki do zębów możemy dziś podzielić na kilka grup. Kluczowe znaczenie ma przy tym podział na szczoteczki oscylacyjno-rotacyjne i na modele soniczne. Pierwsze z wymienionych posiadają silniczek elektryczny. To właśnie on odpowiada za wprawienie w ruch główki czyszczącej. Sama główka zwraca na siebie uwagę ze względu na swój okrągły kształt. Nie jest on przypadkowy, wzorem dla niej był przecież profesjonalny sprzęt stomatologiczny. Najważniejszym zadaniem, jakie ma do spełnienia, jest precyzyjne otaczanie każdego zęba. Gdy wprowadza się ją w ruch, główka szczoteczki pozbywa się płytki nazębnej, również tej, która znajduje się głęboko między przestrzeniami zębowymi.
Nowsze szczoteczki oscylacyjno-rotacyjne wykonują dodatkowo ruchy opisywane jako pulsacyjne. Oznacza to, że główka szczoteczki porusza się nie tylko z boku na bok, ale również przybliża się i oddala od powierzchni zębów stosując ruchy góra-dół. Liczba ruchów jest na tyle duża, że włókna szczoteczki nie napotykają poważniejszych problemów podczas rozbijania i dokładnego usuwania płytki nazębnej.

Działanie szczoteczki sonicznej

Soniczne elektryczne szczoteczki do zębów nazywane są także szczoteczkami dźwiękowymi. Podczas swojej pracy emitują fale dźwiękowe o niewielkiej częstotliwości i to właśnie one wprawiają w ruch włókna szczoteczki. Ta porusza się pod ich wpływem ruchem wymiatającym. Charakterystyczna jest dla niego przy tym duża częstotliwość. Dążenie do tego, aby ruchów szczoteczki było jak najwięcej, nie jest działaniem przypadkowym. Pozwala na zaistnienie zjawiska opisywanego jako kawitacja. W jego następstwie mieszanina pasty i śliny uruchamia mikrobąbelki, te zaś sprawdzają się znakomicie, gdy trzeba przetransportować aktywne składniki pasty do zębów do trudno dostępnych zakamarków jamy ustnej. Taki sposób działania szczoteczek sonicznych nie tylko zapewnia im efektywność, ale również przyczynia się do tego, że mamy do czynienia z rozwiązaniami delikatnymi zarówno dla dziąseł, jak i dla szkliwa. Główka szczoteczki jest tu przeważnie podłużna tak, jak w przypadku modeli manualnego. Jej budowa sprawia, że szczególnie łatwo można dostać się do głębiej położonych zębów trzonowych, niejednokrotnie będących siedliskiem próchnicy.

Redakcja zdrowe-kosmetyki.pl

Redakcja serwisu zdrowe-kosmetyki.pl to zespół entuzjastów naturalnej pielęgnacji i zdrowego stylu życia. Naszym celem jest promowanie świadomych wyborów w dziedzinie kosmetyków, mody i urody.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kremy z wysokim filtrem SPF - dlaczego warto je stosować
dermokosmetyki

Jesteś zainteresowany reklamą?