Wyjaśniamy jak zbić cholesterol

Wiele osób poszukuje odpowiedzi na pytanie jak zbić cholesterol. Wraz z wiekiem rośnie ryzyko hipercholesterolemii, dlatego osoby starsze powinny zachować szczególną ostrożność.

Walka z cholesterolem

Ważna jest przede wszystkim zbilansowana dieta oraz zdrowe nawyki codzienne. Warto mieć na uwadze, że można skutecznie obniżyć cholesterol bez żadnych leków. Farmakologia bez wątpienia jest najskuteczniejszą bronią do walki z wysokim poziomem cholesterolu, ale niestety leki mają wiele skutków ubocznych. Dlatego jest to ostateczność i dopiero, gdy inne metody zawiodą można się zdecydować na farmakologię. Najpierw trzeba zrezygnować ze złych nawyków, takich jak spożywanie dużej ilości nasyconych tłuszczów oraz palenie papierosów. Przyczyną wysokiego cholesterolu może być również nadwaga, dlatego trzeba się jak najwięcej ruszać i przebywać na świeżym powietrzu. Warto się również zbadać, ponieważ cukrzyca lub niedoczynność tarczycy również mogą przyczyniać się do podwyższenia cholesterolu. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście połączenie diety z ćwiczeniami. Warto zwrócić uwagę na fakt, że treningi wcale nie muszą być bardzo intensywne i wyczerpujące. Chodzi przede wszystkim o to, żeby były regularne. Nawet 30 min biegania codziennie powinno przynieść pozytywne efekty. Niezwykle skuteczne jest także pływanie, jazda na rowerze oraz inne ćwiczenia aerobowe. Nie obciążają one zbytnio organizmu, ale pozwalają się trochę rozruszać i pobudzić. Osoby starsze mogą mieć problemy z wykonywaniem niektórych ćwiczeń. Mogą jednak dostosować poziom trudności do swoich umiejętności. Ważne są też ćwiczenia wzmacniające mięśnie, ponieważ mogą poprawić metabolizm, a do tego znacząco zwiększają wydolność serca. Pacjenci z wysokim cholesterolem powinni w pierwszej kolejności zrezygnować z tłuszczy zwierzęcych. Masło i smalec lepiej zastąpić pastą z awokado lub oliwą z oliwek. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jest to bogate źródło jednonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Znaczenie diety

Należy tez jak najwięcej produktów gotować na parze, ponieważ smażenie nie jest wcale zdrowe. Jeżeli masz wysoki cholesterol to unikaj także czerwonego mięsa, majonezu oraz tłustych przetworów mlecznych. Ryby morskie zawierają dużo kwasów tłuszczowych omega – 3, dlatego warto je spożywać przynajmniej raz w tygodniu. Warto też spróbować włączyć do diety owoce morza, takie jak krewetki, małże oraz ostrygi. Na początku może być trochę ciężko się przestawić, ale po pewnym czasie już wejdzie to w nawyk i będzie zdecydowanie łatwiej. Codzienne posiłki można też wzbogacać płatkami owsianymi, suszonymi śliwkami, otrębami oraz innymi składnikami o dużej zawartości błonnika. Zamiast jajecznicy można przygotować jajka z płynnym żółtkiem. Jest to bardzo ważne, ponieważ zawierają one lizynę, czyli aminokwas białkowy, który skutecznie hamuje wzrost cholesterolu. Należy też regularnie spożywać orzechy oraz migdały. Najlepiej jeść je ze skórą, ponieważ w niej znajdują się cenne kwasy tłuszczowe. Walka z cholesterolem jest bardzo ciężka, ale wystarczy zmienić swoje nawyki, żeby czuć się dobrze.

Redakcja zdrowe-kosmetyki.pl